+38 (057) 781-12-60
+38 (095) 479-79-09

Статус налогоплательщика не влияет на обязанность уплачивать ЕСВ

Ухвала ВАСУ від 13.12.2012 №К/9991/76743/11

Суд визнав правомірними вимоги територіального управління ПФУ до приватного підприємства щодо сплати заборгованості зі страхових внесків.

Під час прийняття такого рішення суд керувався законодавчими нормами, відповідно до яких загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які працюють за трудовим договором (контрактом) або на інших передбачених законодавством умовах:

на підприємствах незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання;

у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств;

в об’єднаннях громадян;

у фізосіб — суб’єктів підприємницької діяльності та інших осіб.

Ці вимоги стосуються також юр- та фізосіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент).

Водночас чинним законодавством не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) для суб’єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.

Оскільки ЄСВ не входить до системи оподаткування, на нього не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не встановлені пільги з його нарахування та сплати або звільнення від його сплати. Отже, обов’язок сплачувати ЄСВ особами, які працюють у суб’єктів підприємницької діяльності — платників єдиного податку, не залежить від статусу платника податку.

Нагадаємо, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у т. ч. донарахованих страхувальниками або територіальними органами ПФУ, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.